Web sitemize hoşgeldiniz.

Abdülhamid Han Mezarı Nerede

29 Temmuz 2018

Osmanlı Devleti’nin 34.padişahı olan 2.Abdülhamid ya da kısaca Abdülhamid Han’ın 21 Eylül 1842’de dünyaya geldiği bilinmektedir. Abdülhamid Han mezarı nerede diye merak ediyorsanız Abdülhamid Han Türbesi’ne gitmeniz gerekir. Restore edildikten sonra tekrar kullanıma açılan türbe Abdülhamid Han ve Osmanlı dönemine ışık tutmak isteyenler için yenilenmiştir.

Abdülhamid Han Mezarına Nasıl Gidilir?

Abdülhamid Han mezarı nerede ve nasıl gidilir soruları için İstanbul’un tarihi yarımadasında bulunan Sultanahmet’e gitmeniz gerekir. Sultanahmet’te bulunan türbede padişah dışında 19 hanedan üyesinin mezarları da bulunuyor. İstanbul Kültür ve Turizm Bakanı’nın desteğiyle yeniden kullanıma açılan türbeye gitmeniz için İstanbul Fatih bölgesine ulaşmanız gerekir. Sultanahmet içerisinde Çemberlitaş semtinde türbeyi bulabilir ve ölümü ile Osmanlı’nın yeni bir döneme başladığı Abdülhamid Han türbesini ziyaret edebilirsiniz.

Abdülhamid Han Nasıl Öldü Ölüm Sebebi Nedir?

Abdülhamid Han neden öldü ve ne zaman öldü gibi sorulara cevap bulmak için kullanabileceğiniz kaynaklar vardır. 10 Şubat 1918 senesinde hayata veda eden ve Beylerbeyi Sarayı’nda ölen Abdülhamid Han’ın 75 yaşında eceliyle öldüğü bilinmektedir. Padişah 1918 senesinde kendi adına yaptırılan türbeye defnedildi. 1876 ile 1909 yılları arasında tahtta kalan padişahtan sonra tahta çıkan isim 5.Mehmed olmuştur.

Ölüm sebebi ecel olan padişahın hükümdarlık süresi boyunca Batı’ya karşı dengeci politikalar izlediği görülürken Doğu’ya karşı da İslami politikalarla hükümdarlığını ilerletmiş ve Osmanlı’nın bunalımlı döneminde monarşiyi güçlendiren bir isim olarak anılmıştır. Sultanahmet’te yer alan türbesine her sene yüzlerce ziyaretçi gelmektedir. Hanedanlığın yer aldığı türbede başka isimlerin de mezarları vardır. Ayrıca Abdülhamid Han Ermeni İsyanları ve Ermenilere karşı olan tutumlarıyla da tanınan ve yurtdışına ün salan bir Osmanlı padişahı olmuştur diyebiliriz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ