Web sitemize hoşgeldiniz.

Çocuklarda Alerjik Hastalıklar Ve Tedavisi

18 Haziran 2018

Çocuklarda son yıllarda sık olarak karşılaşılan hastalıkların başında alerjik hastalıklar gelmektedir. Küçük yaşlardan itibaren çocukların en büyük kabusu olan alerji hastalıkları oldukça artmıştır. Alerjilerin artması ile birlikte birçok alerjik hastalıları da peşinden getirmektedir. Alerjiler çoğu zaman besinlerden kaynaklanmakla beraber birçok nedeni olabilmektedir. Bunların başında küf, toz, polen ve benzeri nedenlerden olabilmektedir. Çocuklarda alerjilerin nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte kesin bir tedavi yolu da yoktur. Alerji nedenleri ile birlikte yakından takip edilerek ortaya çıkan hastalıklar önlenemese de rahatlamalar olabilmektedir. Alerjisi olan çocukların bulundukları evlerde kesinlikle tozlu halılar kullanılmamalıdır. Aynı zaman da doğal temizleyiciler ile ev düzenli olarak temizlenmelidir. Çocuklarda alerjik hastalıklar ve tedavisi hakkında fikir edinebilirsiniz.

Çocuklarda Alerjik Hastalıklar Nelerdir?

  1. Alerjik bronşial astım, genel olarak ilk beş yaş içersinde öksürüklü, hırıltı ve nefes darlığı şeklinde kendini göstermeye başlar. Ateş yükselmesi gibi bir duruma neden olmaz. Bazen öksürük bazen ise hırıltı şeklinde kendini göstermektedir. Bu hastalık genellikle ev tozu, hayvan tüyü, hava kirliliği, soğuk havada kalma, sigara dumanı gibi nedenler tetikleyici bir durumdur. Kimi zaman astım belirtileri görülebilmektedir. Bu durum kesinlikle doktor kontrolü altında sık sık kontrol edilmelidir. Aynı zamanda ilaç yoluyla tedavi edilebilir.
  2. Alerjik Rinit, Burun akıntısı, burun kaşıntısı, damakta kaşıntı gibi belirtileri olabilir. Değişik mevsimlerde grip ve nezle gibi yoğun belirtiler gösterilebilir. Çocuklarda alerjik hastalıklar ve tedavisi oldukça zordur. Bu nedenle dikkat etmek gerekmektedir.
  3. Atopik dermatit, genellikle 6 ay ve 2 yaş aralığında bebekler görülebilmektedir. Genellikle kuru, kaşıntılı lezyonlarla ortaya çıkmaktadır. Terleme, enfeksiyonlar, alerjenler ve besin alerjisi tetikleyebilmektedir. Tedavisinde cildin nemlendirilmesi oldukça önemlidir.
  4. Çocuklarda alerjik hastalıklar ve tedavisi yapılırken en zor savaş besinlere karşı olan alerjiler karşısında verilmektedir. Besin alerjisi bebeklik döneminden başlayarak görülebilir. Şişlik, kızarıklık, nefes tıkanıklığı, öksürük, hırıltı, ciltte kızarıklık gibi belirtiler gösterebilir. Besin alerjisinde alerjik besinlerden uzak durularak tedavi yapılabilir. Bazı durumlarda ise besin diyetleri verilerek alerjik hastalıklardan uzak durulabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ