Web sitemize hoşgeldiniz.

Emekli Sandığı Emeklilik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

10 Eylül 2018

Devlet memurları, Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışmaktadır. Günümüzdeki karşılığı ise 4c’dir. Ne zaman emekli olacağını öğrenmek isteyen memurlar, SGK üzerinden verilen sorgulama hizmetini kullanabilir. Sadece Emekli Sandığı’na mensup olanlar değil, SGK’ya prim ödemesi gerçekleştiren herkes bu uygulamayı kullanabilmektedir. Emekli Sandığı emeklilik yaşı, sigortalı olarak işe başlama tarihine göre değişiklik gösterebilir. Farklı dönemlerde sigortalanmış kişiler için farklı şartlar istenmektedir. Yeni düzenlemeye tabi tutulan erkeler ve kadınlar 61 ila 65 yaşında emekli olabilmektedir. Emekli Sandığı’na bağlı memurlar için emeklilik yaşı da bu şekilde değişkenlik gösterebilir.

Emeklilik Yaşı Nasıl Öğrenilir?

Emekli Sandığı emeklilik yaşı hakkında bilgi almak isteyenler, öncelikle ilk sigortalandıkları tarihe göz atmalıdır. Tarihi hatırlamayanlar, hizmet dökümlerini inceleyebilirler. E-Devlet’e giriş yapılarak hizmet dökümü alınabilir ya da incelenebilir. Emekli Sandığı için 4c hizmet dökümü incelenmelidir. Diğer hizmetler, farklı sigorta kollarına aittir. Sigortalanma tarihi öğrenildikten sonra, bu tarihin hangi döneme denk geldiği incelenmelidir. 1 Ekim 1999 öncesi, 1 Ekim 1999 – 30 Nisan 2008 ve 1 Mayıs 2008 sonrası için emeklilik yaşları ve yerine getirilmesi gereken şartlar farklıdır. 1 Mayıs 2008 yılından sonra sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar, prim ödemelerinin sonlanacağı tarihe göre 61 ila 65 yaş arasında emekli olacaktır.

Emekli Sandığı İçin Gereken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Emekli Sandığı emeklilik şartları yalnızca belirli bir yaşın doldurulmasından ibaret değildir. Ödenmesi gereken primler bulunmaktadır. Devlet memurları için emeklilik prim şartı 9000 gündür. 9000 gün prim ödemesini tamamlayan ve emeklilik yaşını dolduran herkes, emeklilik hakkından yararlanabilir. Emeklilik maaşı da bu şartları eksiksiz bir şekilde yerine getirmiş olan devlet memurlarına verilmektedir. Prim ödemelerinde eksiklik olanlar, emeklilik yaşlarını doldursalar bile emekli olamaz. Maluliyet gibi durumlarda, çok erken emekli olmak mümkündür. Emeklilik tablosu ya da sorgulama tabloları ile elde edilen emekli olma tarihleri de tüm şartların sorunsuz bir şekilde yerine getirildiği varsayılarak hesaplanan tarihlerdir. Prim ödemelerindeki eksiklikler nedeniyle zamanında emekli olamayan pek çok vatandaş bulunmaktadır. Bu gibi mağduriyetleri yaşamamak için sigorta ödemelerinde dikkatli olunmalıdır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ