Web sitemize hoşgeldiniz.

Motosiklet Kasklarının Türleri Nelerdir?

Tam yüz, üç çeyrek kabuk ve yarım kabuk kask gibi motosiklet kaskının üç temel stili vardır. Her stilin kendi avantajları ve dezavantajları vardır ve kask tercihi kendi zevkinize bağlıdır. Ancak, bir ölçüde, motora binmek için hangi türü tercih ettiğiniz de belirleyici olabilir.

Tam Yüz Motosiklet Kaskları – Full Face

Tam yüz motosiklet kaskları: Bu kask, tüm başı örter ve yüzün çoğunu kapatır. Sert kabuklu boyun üstündeki kafatası tabanına kafatası üzerinden kaşa uzanır. Kabukta bir wrap-around kapısı bırakılır. Çene kapsayacak şekilde elmacık kemikleri boyunca ileri gider. Görünüm portu üzerinden bir şeffaf akrilik visor slaytlar rüzgar, yağmur ve toz çıkışı engellemek için bulunur. Ayrıca göz yorgunluğunu hafifletmek için iş yarar. Çoğu tam yüz kaskı çene hizasındadır ve kabuk içinde bacalı durumdadır. Deliklerinde normalde soğuk havalarda kullanılmak üzere sürgülü kapılar vardır. İç kabuk son derece yastıklı ve kaskı sabitlemek için bir chinstraptan oluşur.

Tam Yüz Motosiklet Kaskları Dezavantajları

Baş ve yüzün en geniş alanını kapsayacak şekilde olan bu kask, sırf koruma açısından giyilir. En güvenli kask tipi olarak kabul edilir. Bir dezavantajı vardır, o da motosiklet kasklarının ağır olmasıdır. Rüzgar direnci büyüktür ve boyunda yorgunluk yaratabilir. Duyusal girdileri sınırlandırılması açısından en kısıtlayıcı kasktır.

Tam Yüz Motosiklet Kasklarını Kimler Kullanır

Temelde spor bisiklet ya da Kawasaki Ninjas veya Honda Interceptor olarak kafe yarışçıları sahibi insanlar, tam yüz kask takar. Bu kategoride daha iyi motosiklet kaskları ile rüzgar direncini ve boyun yorgunluğunu azaltması mümkün olan, şık olacak şekilde tasarlanmıştır yarış kaskları kullanılır.

Tam yüz kaskının bir hafif bir versiyonu kir bisikleti için yapılır. Görme için kir bisiklet motosiklet kask görünümü bağlantı noktası üzerinden büyük bir gölge faturası varlığı ve siperliği yokluğunda bir sokak kaskından farklıdır. Dirt Bike kask ise gözlük giymek için yapılır.

Üç Çeyrek Kabuk Motosiklet Kaskları – Tree Quarter Shell

Üç çeyrek kabuk motosiklet kaskları: Motosiklet kastlarının türleri arasında bulunan bu kask çeşidi tam yüz kaskına benzer, ancak yüzün etrafına sarılı değildir. Kabuk boyun ve kulaklar üzerine, tabanına kafatası oturacak şekilde kaşa kadar uzanır. Bir chinstrapta bazen çenesi fincan şeklinde olan kasklar konulur.

Kask ile iletişim kurmak için kolay olan bu kask, polis memurları ile popülerdir. Ayrıca, kask hızla tam yüz kaskı aksine, vizyonu engellemeden kaldırılabilir. Ancak, üç çeyrek kabuk kask hala tam yüz kaskı ile aynı korumayı oluşturmaz.

Üç Çeyrek Kabuk Motosiklet Kasklarını Kimler Kullanır

Çoğunlukla, üç çeyrek kabuk kask tercih eden insanlar Harley Davidson Road King veya Honda Gold Wing’tir. Geniş tam elbise bisiklet yol miline kadar rafta olanlardır. Kulaklık genellikle üç çeyrek kabuk motosiklet kaskları takılıdır ve diğer biniciler ile iletişim kurmak için kullanılır. Üç çeyrek kabuk kask nadiren kruvazör giymek için seçilir ve neredeyse bu sürme kafe yarışçılar tarafından kullanılır.

Yarım Kabuk Motosiklet Kaskları

Yarım kabuk motosiklet kaskları: Motosiklet kastlarının türleri içinde son seçenek olan bu kask, genellikle denilen bere kask olarak bilinir. Bu kask kafatasının sadece üst yarısını kaplar. Kaskın az müdahaleci tarzı vardır. En hafifi kastır ve kulak blokları yoktur. En az rüzgar direncini sunan tarzdır. En az korumayı göze alanlar tarafından kullanılır.

Harley Davidson Softtails, FXR-serisi, Panheads, Sportsters, Knuckleheads ve Shovelheads gibi eski bisiklet kruvazörlere binenler, genellikle yarım kabuk kask takar. Bu kask genellikle devlet kanunen gerekli kılmasaydı kask giymeyecek olan kişiler tarafından seçilir. Onlar çok az koruma sağladığını bilir ve turne motosiklet sürücüleri normalde log uzun mil için daha fazla koruma isterse kafe yarışçıları gibi Ridersler bu bere kaskları takmaları gerekmez.

Zorunlu motosiklet kask kanunu sahip olan devletler için yasal gereksinimlerini karşılamak içindir. Tüm kaskların devlet tarafından belirlenen asgari güvenlik standardını karşılaması gerekir.

Kask Seçimi

Motosiklet kastlarının türleri arasında seçim yaparken, kaskın düzgün ve uygun olması önemlidir. Binici için kask çok büyük ise, rüzgarı altına alacaktır ve boyunu gerecektir. Çok sıkı olursa, bu bir baş ağrısına neden olur. Deneyimli bir bayi uyum ile yardımcı olmak için sizin kafa yapınıza göre tercih yaptırır. Kask hafif olmalı ve daha yüksek rüzgarda boyuna zarar vermemelidir. Yeni kullanılan karbon bileşikleri anlamlı derecede fiberglas modelleri beri toplam kask ağırlığını azaltmıştır.

Biliyorsunuz ki güvenli kask düşme durumunda asgari koruma sağlamak amacıyla da kullanılır.  Motosiklet kaza istatistikleri yaralanmalara karşı en iyi koruma sağlamak için kask kullanmayı bize öğretmiştir. Her zaman güvende kalmak için kask ile kendinizi koruyun!

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ