Web sitemize hoşgeldiniz.

Nefes Alan Efsane Kadir İnanır

Türk sineması denilince akla gelen başarılı isimlerdendir Kadir İnanır. Birbirinden başarı film, dizi ve fotoroman artistliği yapmıştır. Çok fazla bilinmeyen eğitimiyle de başarısını gözler önüne sermektedir. Yeşilçam’ın efsane artistlerindendir. Örnek alınması gereken başarılı sanat hayatı vardır.

 Kadir inanır Ordu’nun Fatsa ilçesinde doğmuş ve ilköğretim hayatını bu ilçede tamamlamıştır. Artistliğe ilk minik adımlarını da bu yıllarda katıldığı okul gösterilerinde atmıştır. Daha sonra öğrenimine yatılı olarak İstanbul Haydar Paşa Lisesinde devam etmiştir. Akademik eğitimini ise Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo –Televizyon Bölümünde devam etti ve tamamladı. Kadir İnanır alaylı bir oyuncu değildir. Akademik eğitimini tamamlamış bir donanımlı bir oyuncudur.

Kadir İnanır kariyeri 1967 yılında Ses dergisinin düzenlediği Sinema artisti Yarışması’nda finale kalarak başlamıştır. İlk rolünü ise Yedim Adım Sonra(1968)  filminde almıştır. Başarı merdivenini bir bir çıkan Kadir İnanır birçok filmde oynamıştır. Bu rollerinden birçoğunda ise başrollerde yer almıştır. Türk sinemasının bir başka yıldızı olan Türkan Şoray’la birlikte başrollerinde oynadıkları efsane olmuş filmlerde vardır. Bu filmler bugün hala günümüz oyuncuları tarafından bu filmlerdeki oyunculuklar örnek alınmaktadır. Bu filmlerindeki başarılarını birçok ödülle de taçlandırmıştır. Yılanların Öcü(1968) filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali(1986) En İyi Erkek Oyuncu ödülünü,Siyad Ödülü,Yaşam Boyu Onur Ödülü veAltın Koza Film Festivali(1973) yılında Utanç filmiyle En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü almıştır.

Kadir İnanır aldığı rollerde dürüst, namuslu, onurlu, fedakâr ve güçlü Türk erkeğini canlandırmıştır. Günümüzde hala Kadir İnanır filmlerinin etkisinde kalınarak bu karakterlerle onu özdeşleştirilmiştir. Kadir İnanır replikleri bugün hala kullanılmaktadır. Bu durum da bize yaşayarak oynadığını ve bunu seyirciye başarılı bir şekilde aktardığını ve etkilediğini göstermektedir.

Kadir İnanır siyaset, ekonomi ve sosyoloji alanlarıyla da ilgilenmektedir. Hobi olarak da kurbağa(göden) koleksiyonu vardır. Müzikle de ilgili bazı işlerde bulunmuştur. Hekimoğlu türküsünü Ümit Tokcan ile yeniden derlemiştir.

Türk sinemasının parlayan yıldızlarından biridir. Yıldız ışığını hiç kaybetmeyeceğini eserleriyle açıkça göstermektedir. Günümüz sanatçılarını da eğitimli bir sanatçı olarak iyi bir örnek olmaktadır. Kadir İnanır nefes alan bir efsanedir.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ