Web sitemize hoşgeldiniz.

Orhan Veli Kanık Kimdir?

Edebiyatın garip ve genç yüzü, Orhan Veli Kanık. Daha 36 yaşındayken dünyadan göçüp gitti. Bu kısacık ömürde bile yapılabileceklerin ispatı gibiydi yaşamı. Yazdığı şiirler ne kafiyeli, ne de süslüydü. Şiiri, bildiği gibi, konuştuğu gibi yazmayı yeğledi. Kendi deyimiyle “kafiye ilkel; mecaz, teşbih ve mübalağa ise gereksiz. Yalın bir edebiyatın savunucusuydu. Abartıdan, süsten ve beğeni kalıplarından uzak. Yazdığı şiirler Cumhuriyet  Dönemi, Garip Akımının başlatıcısı oldu. Halka, halk dilinde, halkın seslenişi. Edebiyattaki o sahte güzellik perdesinin ardında yalnız ve saf düşünce.

Orhan Veli’nin ölümü öyle gariptir ki. Hak ettiği ölüm bu muydu yoksa değil miydi, bilinmez ama çok erken kaybettiğimiz kesin. Yaprak dergisinin kapanmasının ardından Ankara’ya dönen Orhan Veli, belediye tarafından kazılan çukura düştü ve başına küçük bir darbe aldı. İki gün kadar sonra İstanbul’a döndü. Arkadaşıyla bir yerde otururlarken Orhan Veli kendinden geçti ve hastaneye götürüldü. Beyin kanaması geçirdiği anlaşılamadığı için alkol zehirlenme tedavisi uygulandı ve Orhan Veli’yi kaybettik.

Şiirlerinde ve yazılarında toplum eleştirisi yapmaktan çekinmezdi. Dönemin ünlü yazar ve şairlerinin aksine söylediklerini ironik bir şekilde dile getirir, bundan hoşnutluk duyardı. Şiirleri ise genelde insan üzerine, durgun tablolar ve arayış üzerinedir. Garip şiiri ile Türk Edebiyatının baş tavı haline gelmiş, birçok genç yazar ve şairi etkilemiş, bir akımın temsilcisi haline gelmiştir. Kısa bir yaşam süren Orhan Veli Kanık edebiyat dünyasına getirdiği yeniliklerle ve özgün duruşuyla unutulmazlar arasına girdi. Eserleri halen ilgiyle okunmakta, halen ilham vermektedir. Birçok ünlü şiiri hemen hemen herkes tarafından bilinir. İstanbul’u Dinliyorum, şiiri buna en güzel örnektir.

Halkın çocuğu Orhan Veli Kanık.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ