Web sitemize hoşgeldiniz.

Otomobil Alım Satım İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni bir otomobil sahibi olmak istiyorsanız ve bütçenizde buna müsait ise uzmanların tavsiye ettiği konu ‘0’ araç almanız yönündedir. Otomobil Alım Satım İşlemi Nasıl Yapılır? Sıfır araç alacaksanız ve alım işlemini bayiden yapıyorsanız, bu işlemler oldukça basittir. Bayi gerekli olan tüm evrakları hazırlar ve sizden sadece nüfus cüzdanınızı talep eder. Aracın bedelini ödedikten sonra anahtarını teslim alabilirsiniz. Aracı teslim alırken yapacağınız başka bir işlem söz konusu değildir.

İkinci el araçların piyasasının da oldukça geniş olduğunu belirtmek gerekir. Nitekim ‘0’ araç almaya bütçesi müsait olmayanlar ikinci el araçlara yönelmektedir. İkinci el araç satın alma işlemleri ‘0’ araç satın alma işlemlerinden biraz daha detaylıdır. Otomobil Alım Satım İşlemi Nasıl Yapılır? Otomobil alımı 2.el araçlarda aracın beğenilmesi ve kontrollerinin yapılması aşamasıyla başlamalıdır. Bununla beraber fiyatta anlaşıldıktan sonra yapılması gereken notere gitmektedir. Notere gitmeden önce yapılması gereken hazırlıklar vardır ve bu hazırlıklar temel olarak 3 adımdan oluşmaktadır. Otomobil Alım Satım İşlemi Nasıl Yapılır? Öncelikle Motorlu Taşıtlar ve Trafik Cezası Kontrolü yapılmalıdır. Satın alacağınızın 2.el aracın trafik cezası yahut vergi cezası bulunması satışına engel olacak bir durumdur. Bu durumda yapılması gereken aracın borçlarını ilgili yerlerden sorgulatmak ve daha sonra bu borçların kapatma işleminin yapılması olmalıdır. Otomobil Alım Satım İşlemi Nasıl Yapılır? İkinci olarak dikkat edilmesi gereken konu ise araç muayene sorgulamasının yapılmasıdır. Aracın muayenesinin olmaması satışa engel bir husus değildir ancak satış sonrasında her türlü hukuki ve cezai sorumluluk alıcıya geçeceğinden dolayı mutlak suretle aracın muayenesi sorgulanmalı ve satıcıyla konuşulup bu aşama çözüme kavuşturulmalıdır. Otomobil Alım Satım İşlemi Nasıl Yapılır? Son olarak 2.el otomobil alımında dikkat edilmesi gereken konuda zorunlu trafik sigortasının kontrolünün yapılmasıdır. Satışa engel olmayan bu durumda alıcı için sorun teşkil edecek bir mevzunun başlangıcı olabilir. Nitekim alıcı satış sonrası aracın sigortasız trafiğe çıkma konusundaki her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu kabul etmiş sayılacaktır.

Otomobil Alım Satım İşlemi Nasıl Yapılır? Noterde gerekli belgelerin hazırlanmasından sonra satış ve alım işlemleri gerçekleştirilir. Tescil belgesi yani ruhsat, Trafik Belgesi, T.C Kimlik Numarası, Geçerli bir Kimlik Belgesi gibi evraklar hazır tutulmalıdır. Noter, gerekli evrakların kontrolünden sonra evraklar eksiksiz ise satış sözleşmesi hazırlar ve tarafların satış sözleşmesini imzalamalarından mütevellit satış işlemi tamamlanmış olur.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ