Web sitemize hoşgeldiniz.

Saç Bakımı

Gündelik yaşamın şartları her gün saçlarımızı yıpratmaktadır. Saç boyalarından, şekil verme işlemlerine, hava kirliliğinden strese kadar birçok şekilde zarar gören saçlarımız bakıma ihtiyaç duymaktadır. Bunun için evde kendi kendimize uygulayabileceğimiz bakımlar olduğu gibi kozmetik ürünlerinden yaralanmamız da mümkündür. Elbette ki saç bakımı dengeli beslenmekle de yakından alakalıdır. Örneğin; Yeterli E vitamini almak saçlarımızı güçlendirecektir. Ayrıca uygulayacağımız saç maskeleri saçlarımızın canlı ve parlak görünmesini sağlayacaktır. Gerek doğal gerekse kozmetik ürünler bize güzel bir saç bakım imkanı vermektedir. Uzmanlara göre saç bakımımızı ihmal etmemeli ve gereken özeni göstermeliyiz.

Bitkilerden elde edilen maskeler oldukça fayda sağlamaktadır. Doktorların ve bitki uzmanlarının önerdiği birçok tarif vardır. Başta doğal yağlar saç bakımı için büyük fayda sağlamaktadır. Günümüzde kadınların saçlarının çok fazla işlem görmesi saçlarını oldukça yıpratmaktadır. Oysa haftada bir kez yapılacak saç maskeleri saça parlaklık ve güçlülük sağlarken, düzenli olarak saç kestirmek ise kırıkları önleyecek ve saçların daha canlı görünmesini sağlayacaktır.

Saç sağlığını tehdit eden bir diğer unsurda strestir. Stresin saç dökülmesinde çok büyük bir rol oynadığı kanıtlanmıştır. Çünkü stres vücudumuzdaki kortizon hormonu miktarını arttırarak saç köklerinde birikmesine ve saçın yeterli şekilde beslenememesine neden olup, saç dökülmesine yol açmaktadır. Ancak günümüz şartlarında stresten uzak durmak çok zordur. Bunun için kozmetik ve tıbbı destekle dökülmelere karşı savaşılmakta ve birçok saç bakım şampuanı, saç kremi, saç serumu ve tıbbı ilaçlar geliştirilmektedir.

Çağlar boyunca saç, kadınların en güzel aksesuarı olmuştur. Bu yüzden saçlarımızın güzel olması kendimizi iyi hissetmemizle doğrudan etkilidir. Aksi halde cansız ve güçsüz saçlar kendimize olan güvenimizi azaltmaktadır. Bunun için saç bakımızı ihmal etmemek ve stresten olabildiğince uzak durmak şarttır.

Saç bir bayanın dişiliğini ifade eden ve kişinin ruh halini yansıtan araçlardan biridir. Stres nedeni ile saçlar yıpranır ama stresliyken kötü saçlara sahip olmak daha çok moralinizi bozacaktır. Saç bakımı için doğal maskeler ya da kozmetik ürünler de yeterli olmayabilir. En başta saç tipinize uygun bir şampuan almalısınız ve tarak seçimini doğru yapmalısınız. İlk detaylardan sonra saçlarınızı güçlendirmek için çabalarınız daha hızlı sonuç verecektir.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ